, godzina: Liczba odsłon witryny: 4626


Sieć Światłowodowa - pierwszy etap

14 listopada 2013 roku uruchomiliśmy pierwszą w Zabrzu Pawłowie linię światłowodową na kablu 24J (24 włókna w jednym kablu), na odcinku od ul. Sikorskiego 67b do ul. Obrońców Westerplatte 19. Jako, że od 01.06.2011 nastąpiło uroczyste podłączenie naszego serwera do sieci światłowodowej 3s za pomocą światłowodu, teraz po dwóch latach intensywnych przemyśleń i "wgryzania się w temat" przymierzamy się do dystrybucji naszych usług w tej właśnie technologii. Poniżej zdjęcia.

Efekty poprowadzenia pierwszej linii światłowodowej są dość imponujące. Jednak różnica w pingach pomiędzy naszymi radioliniami, a transmisją za pomocą światłowodu jest stosunkowo niewielka. Oznacza to, że na światłowodzie praktycznie nie odczuwa się żadnych opóźnień (pingów), gdyż opóźnienie wynosi mniej niż 1 milisekunda, zaś przy zastosowaniu mostów radiowych opóźnienia przy dużym ruchu wynoszą od 2 do 12 milisekund. Jedynie w odosobnionych przypadkach spotyka się czasem pingi na poziomie 16 milisekund. Zaś co do prędkości jaką niesie ze sobą światłowód, faktycznie można osiągnąć dużo więcej, a dokładniej 1Gbit/s full duplex, a to spora różnica. Radiolinią maksymalnie osiągniemy 91/91 Mbit/s przy full duplex 100Mbit/s, co i tak jest świetnym wynikiem.

Oferta podłączeń za pomocą sieci światłowodowej zostanie niebawem przygotowana. Trzeba pamiętać, że budowa całej sieci światłowodowej nie nastąpi z dnia na dzień. Główną przyczyną takiej sytuacji jest brak dostępnych funduszy z Unii Europejskiej dla naszych lokalizacji. Nasza sieć tworzona jest ze środków własnych.


Copyright © 2003-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone
System 2000 Maciej Baryła